Zajęcia w ramach projektu "Moje pasje - moje życie"
„Poza ramą” to nazwa dwuletniego projektu warsztatowego (2013-2015) w którym bierze udział 19 uczniów z I i II klasy Gimnazjum w Maniowach.
Warsztaty „Poza ramą” są realizowane w ramach projektu „Moje Pasje – moje życie”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podstawowym celem projektu jest zainspirowanie młodych ludzi do tego, by nie bali się być sobą, by odważyli się mieć własne wizje oraz by zapragnęli rozwijać siebie i miejsce w którym mieszkają.
Uczniowie biorąc udział w pozalekcyjnych warsztatach, odkrywają czym jest praca zespołowa, poznają czynniki, które kształtują rzeczywistość wokół nas i zaczynają się aktywnie angażować w życie lokalnej społeczności. Uczniowie uczą się jak być aktywnymi i aktywizować swoich rówieśników. Największym jednak celem projektu jest stopniowe zaszczepianie w młodzieży twórczego bakcyla aktywności.
Na czym tak naprawdę skupia się „Poza Ramą” i w jakich zajęciach uczestniczy młodzież, która odważyła się wziąć udział w projekcie?
- Integracja i praca zespołowa. Miejsce reguł w społeczeństwie obywatelskim,
- Ja i moje miejsce w społeczeństwie obywatelskim,
- Wielcy ludzie, których marzenia miały wpływ na budowanie świata,
- Miejsce edukacji w społeczeństwie. Czy warto się uczyć?
- Konflikty – wyzwanie w społeczeństwie obywatelskim.
Przyczyny konfliktów i sposoby ich rozwiązywania.
- Skuteczna komunikacja – metoda zapobiegania i rozwiązywania konfliktów,
- Miejsce świadomej konsumpcji w społeczeństwie obywatelskim,
- Dostęp do informacji. Różnica między opinią a faktem,
- Zdrowe i ekologiczne społeczeństwo w moich rękach,
Udział w zawodach „Rodzinne granie w śmieciobranie”,
- Gra w terenie – prawa człowieka.
Dodatkowo w trakcie projektu powstały tablice informacyjne dotyczące czasu rozkładu śmieci (które zostały umieszczone na terenie 4 miejscowości w gminie Czorsztyn) oraz ogródek poziomkowo-ziołowy obok szkoły.
Spośród 19 uczniów biorących udział w projekcie 10 otrzymało specjalne wyróżnienie za swój aktywny udział, wytrwałość, pracowitość i odwagę.
Teraz wszyscy wybieramy się na zasłużone wakacje, a we wrześniu rozpoczniemy przygodę z demokracją i historią Okrągłego Stołu u Króla Artura oraz poznaniu w praktyce współpracy trójsektorowej. Zwieńczeniem „Poza Ramą” będzie stworzenie graffiti prezentującego demokrację widzianą oczyma młodych ludzi.
Natalia Niemiec
(trener warsztatów „Poza Ramą”)
Zdjęcia z warsztatów w galerii!